האקזיט של ליברמן

"איווט לא יהיה פואד" אמר לי אחד המקורבים לשר החוץ תוך שהוא מכוון להתפתחות החקירות סביב "ישראל ביתנו". "כשהוא ירגיש שהחבל מתהדק סביב צווארו הוא יפרוש, בינתיים הוא עושה את מה שהוא יכול כדי לקבל כמה שיותר מנדטים וככה לשמור על החסינות שלו ואולי אפילו לשים את היד אחרי הבחירות על התיקים המשפיעים של אכיפת החוק" הסביר בן שיחי.

אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי מפוכח וציני. מאז פרץ לחיינו בסערה בשנת 1996, אז היה יד ימינו של בנימין נתניהו, הוא שבר שיאים של ציניות (שני רק לאריה דרעי). ליברמן מבין היטב שטבעת חקירות המשטרה מתהדקת סביב צווארו וקיים סיכוי גבוה שהפעם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין יתקשה למסמס את החקירות שבמהירות מסחררת עלולות לעלות במעלה הסולם ולהגיע עד אליו, הוא קורא סקרים ומבין שהכוח הפוליטי שלו הולך ופוחת ולכן הוא מתחיל לתכנן את האקזיט שלו מהמערכת הפוליטית.

ליברמן הצליח במהלך הקריירה הפוליטית שלו לייצר תדמית של בולדוזר, אחד שלא מפחד מהבירוקרטיה ומצליח לנצל אותה כדי לקדם את המטרות שקיבלו אמון מבוחריו, אבל תדמית לחוד ומעשים לחוד. קשה להיזכר במשהו שליברמן עשה עבור הציבור ובטח קשה להיזכר במשהו עליו הטביע את חותמו – להוציא יכולת מדהימה לחמוק מכתבי אישום.

ליברמן זכה גם לעקיצה משמעותית מכיוונו של נתניהו במהלך מבצע "צוק איתן" אז אמר נתניהו שלפני ששר החוץ מבקר את הפעולות של הממשלה עליו להגיע לישיבות של הקבינט המדיני – ביטחוני שהוא חבר בו. ליברמן, שר חוץ מעט מוזר. הוא עסוק בטיולים באפריקה ומדינות מזרח אירופה תוך שהוא מזניח גמדים בינלאומיים כמו צרפת, בריטניה, ארה"ב וכד' ובמהלך "צוק איתן" דרש מנתניהו להכות בחמאס, למוטט אותו ולהכניס את רצועת עזה לכאוס שיהיה קרקע פורייה להתפתחות תאי דע"ש ולאור חולשת הרשות הפלשתינאית לשלוט בשטחים שבשליטתה הרי שבמקרה של התמוטטות החמאס אנחנו עלולים למצוא את עצמנו עם שכנים הרבה פחות נחמדים מהחברה של החמאס.

ליברמן שואב את כוחו הפוליטי בעיקר משני מוקדים: המוקד האחד הוא העולים מבריה"מ, אלה מעוניינים במישהו שידאג לקשיי קליטתם ולמצוקות היום יום שלהם. המוקד השני הוא המוקד הנשען על יסודות פשיסטיים, אלה מעוניינים בשלטון יחיד עם מסרים חד ערכיים בסגנון של "רק ליברמן מבין ערבית", "אין נאמנות – אין אזרחות" והמנהיג, הכל יכול, יהיה זה שיקבע מהי נאמנות וממי תישלל אזרחות. רק הוא יודע ואנחנו ניישר איתו קו.

ליברמן הוא אחד הקמפיינרים היותר טובים שיש בפוליטיקה הישראלית, הוא חד אבחנה ועושה שימוש תדיר בבלוני ניסוי כך למשל לפני כשבועיים נאם את "נאום החלומות" שלו ואמר כי חלם חלום לפיו שמע את חוקרי המשטרה אומרים שהם רוצים "להוריד" את הרוסי. ליברמן הפריח בלון ניסוי – הוא ניסה לפרוט על נימי קשיי הקליטה של העולם מבריה"מ ולרמוז להם שקשיי הקליטה שלהם נובעים לא בשל פערי התרבות בינם לבין מדינת היהודים שבלבנט אלא בשל התנכלות ממסדית. מהר מאד התפרסמו הסקרים ואיך לומר את זה בעדינות? ציבור העולים לא "אכל" את הלוקש וליברמן נאלץ מהר מאד לשנות כיוון והלך על הגרעין הקשה בעל היסודות הפשיסטים ויצא בקמפיין "אום אל פאחם לפלשתין – אריאל לישראל" וכן כבר התחילו להתייצב הסקרים.

ליברמן מבין שהמוקד של העולים מבריה"מ התפרק ואלה שעלו בשנות ה-90 כעוללים היום הם ישראלים לכל דבר ומעניינים אותם הדברים שמעניינים את כל בני הדור שלהם, הם מוצאים בית פוליטי במפלגות שמעניינות את כלל הציבור וכבר שכחו (אם ידעו בכלל) על קיומו של סל קליטה, הם רוצים עבודה טובה, בית משלהם וליברמן לא נותן מענה. הסיסמאות של לפיד, כחלון, נתניהו, בנט וכד' עושים להם את זה יותר מתחושת הרדיפה של ליברמן ולכן נכשל בלון הניסוי שהפריח בכיוון הזה.

היסוד השני, כאמור, עליו בונה ליברמן הוא היסוד הלאומי וכאן הוא נתקל במחסום אופנתי יותר בדמות בנט ולכן הוא ניסה להצעיר את רשימת "ישראל ביתנו" ולהפוך אותה לאופנתית יותר אבל גם כאן ליברמן לא הצליח יותר מידי ולא בטוח ששרון גל יספק עבורו את הסחורה הזו.

נחזור רגע למה שאמר לי בן שיחי וננסה להבין מה אמר בין השורות. ליברמן הצליח עד כה לחמוק מההאשמות בשחיתות בגלל כוחו הפוליטי (לכאורה, כן רק לכאורה – וכל מה שנכתב בפוסט הזה הוא רק לכאורה. מעולם לא הוכחה אשמה כלשהי בליברמן וכל מה שנכתב נסמך על מקורות עיתונאיים וטרם עמד למבחנו של בית המשפט) אולם  כוח זה הולך ונשחק ונראה שאם ליברמן ישיג בבחירות האלה 6 מנדטים פחות או יותר הרי שמפלגתו תיעלם בבחירות הבאות. אבל לא איש כמו ליברמן ייתן להזדמנות האחרונה לחמוק לו מבין האצבעות.

התסריט הראשון הוא שלאחר הבחירות אם ליברמן לא יצליח להשתחל לתיק מרכזי – הוא יפרוש מהכנסת ויותיר את חברי מפלגתו בכנסת תוך שיפעל כלוביסט מבחוץ ו"יעשה לביתו". התסריט השני הוא שליברמן יישאר חבר כנסת (אם לא יצליח, כאמור, להשתחל לתיק מרכזי) ויפזול כל הזמן לעולם העסקים שמחוץ לכנסת – כאן הוא מגדיל את הסיכון שחבל חקירות המשטרה יתהדק סביב צווארו ולכן חסינותו כחבר כנסת תעמוד על המשקל מול התסריט הראשון שלפי ההערכות השונות ירחיק את המשטרה ממנו.

 

FacebookTwitterGoogle+שתף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>