זרעי המשבר הכלכלי הבא

כלל האצבע בכל הנוגע לניהול תקציב הוא לא להתרשם יותר מידי מהכנסות חד פעמיות. כשמן כן הן. הן מתקבלות פעם אחת, עלולות לבלבל את מקבלי ההחלטות ואז מגלים שהן לא חוזרות על עצמן. אם מקבלי ההחלטות בארגון לא משנים את מבנה ההוצאות של הפירמה הרי שיש להם שלוש אפשרויות לשימוש בעודפי ההכנסות: האפשרות האחת היא למשוך את הכסף והאפשרות השנייה היא להשקיע בעסק, השקעה שתניב הכנסות גבוהות לאורך זמן. אבל ההחלטה הגרועה ביותר שיכול לקבל מנהל היא גם למשוך את הכסף וגם לקבל החלטות השקעה קבועות, כלומר השקעות שמתבצעות מידי תקופה כשמקור ההכנסה היה למעשה חד פעמי.

ההחלטה השלישית עלולה להביא לקריסה של הפירמה כי היא פורצת את מבנה ההוצאות כשבמקביל היא מרוקנת את הקופה מההכנסה החד פעמית – זה הרסני.

משרד האוצר מעריך ששנת 2018 תסתיים כשהגירעון בתקציב המדינה יגיע ל-3.6% לעומת התחזית שעמדה על 2.9%. המשמעות היא שלאוצר ברחו 9 מיליארד שקל מהקופה שהם למעשה ההפרש בין יעד הגירעון לגירעון בפועל.

לא צריך להכביר מילים על ההרסניות שיש בגירעון גבוה מהתכנון המקורי ולא צריך לחשוש מכך שהממשלה לא תצליח לממן את הגירעון – היא תצליח. החוב הממשלתי נמוך למדיי ולישראל יש גישה טובה למדיי לשווקים הפיננסים אבל החשש הגדול הוא שהשנים הבאות ימשיכו ללחוץ מטה את הכנסות המדינה וללא ממשלה חזקה שיודעת להגיד לא! לקבוצות לחץ, הרי שמדובר במדרון חלקלק שיביא במוקדם או במאוחר למשבר כלכלי.

שנת 2017 הייתה שנה פנטסטית בכל הנוגע להכנסות המדינה ממסים. הכנסות המדינה ממספר מבצעים לגביית מס היו מרשימות כשרק ההכנסות מגביית מס על רווחים כלואים הסתכמו ב-11 מיליארד שקל וההכנסות שנבעו מעסקאות חריגות (כמו אקזיטים) הסתכמו ב-5.4 מיליארד שקל. בסך הכל האבטלה הייתה ב-2017 בנקודת שפל, מה שהביא לעלייה גם בהכנסות השוטפות. בסך הכל ב-2017, הופתעו קברניטי הכלכלה הישראלית מספר פעמים מהיקפי ההכנסות, מה שהביא אותם להעלות את יעדי הכנסות המדינה מגביית מסים.

אבל לכל שבת יש מוצאי שבת והנה הכלכלה החלה מקרטעת והשפעת המבצעים החד פעמיים מתפוגגת והנה המתכון לבעיה.

שר האוצר, משה כחלון, נהג להתפאר במסיבות עיתונאים בהכנסות הגבוהות של רשות המסים מה שהביא להגברת הלחץ של קבוצות לחץ עליו לאפשר להם לנגוס בעוגה ההולכת וגדלה. וכחלון כמו כל פוליטיקאי שמריח בחירות, חילק וחילק. קבוצות לחץ קיבלו מתנות שהפכו להיות פצצה מתקתקת שצריך לנטרל אותה מהר.

רואי חשבון ועורכי דין שמייצגים מול רשות המסים סיפרו בתקופה האחרונה שקיבלו מסרים מרשות המסים להגיע לפשרות בין הרשות ללקוחות שלהם, פשרות שתכליתן היא הקדמת תשלום המס בתמורה להקלות והתגמשות של הרשות במו״מ איתם.

הפתרון הזה נוח לכולם, רשות המסים תצליח להציג גבייה טובה בסוף 2018 ותחילת 2019 כך שניתן יהיה להציג לציבור תמונה של שינויים בעיתוי הגביה עד כדי תיקון הנתונים לאחור (פעולה כזו מכונה ״חשבונאות יצירתית״). הלקוחות (נישומים) נפטרים מעולה של הרשות וסוגרים את המחלוקת. אחרונים בתור שייהנו מהלחץ הזה של הרשות הם עורכי הדין ורואי החשבון שיקדימו את שכר הטרחה שהם גובים מהלקוחות – הרי הם סגרו את המחלוקת מול רשות המסים.

אבל יש גם מפסידים – כן זו את גב׳ כהן מחדרה.

נעזוב רגע את העלות העודפת של ההוצאות על פני ההכנסות ואת זה שגב׳ כהן מחדרה תיאלץ לשלם את החשבון, מה שקורה כאן זו חשבונאות יצירתית שמתחילה להתגלגל היום ובשנת בחירות לא נראה שיהיה מי שיעצור את תפוח האדמה הלוהט הזה מלהתפתח כך שניתן להניח שאם התחזיות הכלכליות נכונות ושנת 2019 צפויה להיות חלשה  מ-2018, הרי שהנה נזרעו הזרעים למשבר הכלכלי הבא.

FacebookTwitterGoogle+שתף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>